UEFA U-19 Championship 2011 Qualifying round
19 - 24 October 2010 Lithuania
No. | Pos. | Name | Club |
---|---|---|---|
1 | GK | Edgar Badia Guardiola | RCD Espanyol |
2 | DF | Albert Blázquez Robles | RCD Espanyol |
3 | DF | Jon Aurtenetxe Borde | Athletic Club |
4 | DF | Jordi Amat Maas | RCD Espanyol |
5 | DF | Marc Muniesa Martínez (captain) | FC Barcelona |
6 | MF | Jorge Resurección Merodio "Koke" | Atlético Madrid |
7 | MF | Kevin Lacruz Coscolin | Real Zaragoza |
8 | MF | Alejandro Fernández Iglesias "Álex" | Real Madrid |
9 | FW | Rubén Sobrino Pozuelo | Real Madrid |
10 | MF | Francisco Alarcón Suárez "Isco" | Valencia CF |
11 | FW | Álvaro Borja Morata Martín | Real Madrid |
12 | MF | Rafael Alcántara Do Nascimento | FC Barcelona |
13 | GK | Yeray Gómez Ferragut | RCD Mallorca |
14 | DF | Sergi Gómez Solà | FC Barcelona |
15 | DF | Daniel Carvajal Ramos | Real Madrid |
16 | FW | Jesé Rodríguez Ruiz | Real Madrid |
17 | MF | Pablo Sarabia García | Real Madrid |
18 | MF | Sergi Roberto Carnicer | FC Barcelona |
Coach : Julen Lopetegui
Match Results
[2010/10/19]
Spain U-19 6-0 Lithuania U-19
Marijampolė Stadium, Marijampole
1-0: Morata (4)
2-0: Isco (15)
3-0: Aurimas Vilkaitis (17) own goal
4-0: Isco (29)
5-0: Sarabia (61)
6-0: Sarabia (84)
Spain:
Edgar Badia; Blázquez, Sergi Gómez, Muniesa (c), Aurtenetxe (Jordi Amat, 64); Koke (Kevin, 46), Sergi Roberto, Álex Fernández; Sarabia, Isco (Jesé, 46), Morata
[2010/10/21]
Spain U-19 3-0 Armenia U-19
Sūduva Stadium, Marijampole
1-0: Morata (15)
2-0: Morata (52)
3-0: Sarabia (53)
Spain:
Edgar Badia; Blázquez (Carvajal, 46), Sergi Gómez, Jordi Amat, Aurtenetxe; Koke (c), Sergi Roberto (Jesé, 55), Rafa Alcántara; Sarabia, Isco, Morata (Sobrino, 61)
[2010/10/24]
Spain U-19 3-0 Israel U-19
Sūduva Stadium, Marijampole
1-0: Sarabia (48)
2-0: Isco (71)
3-0: Isco (79)
Spain:
Yeray Gómez; Carvajal, Sergi Gómez, Jordi Amat, Muniesa (c); Koke, Sergi Roberto, Álex Fernández (Kevin, 53); Sarabia (Jesé, 77), Isco, Morata (Sobrino, 66)
Group 11
1. Spain U-19 (9pt) *advanced to the Elite round
2. Israel U-19 (6pt) *advanced to the Elite round
3. Armenia U-19 (3pt)
4. Lithuania U-19 (0pt)